Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 21.10.2010 19:51:14

Libork
Člen
Registrovaný: 21.10.2010
Příspěvky: 1

časové limity pro doplacení mzdy po prac.úrazu

Dobrý den,
má zaměstnavatel "časový limit" pro doplacení (dorovnání) mzdy?
Děkuji za odpověď.

                               Libor

Offline

#2 22.10.2010 09:04:14

Tomáš Neugebauer
Host

Re: časové limity pro doplacení mzdy po prac.úrazu

Libork napsal(a):

Dobrý den,
má zaměstnavatel "časový limit" pro doplacení (dorovnání) mzdy?
Děkuji za odpověď.

                               Libor

Předpokládám, že máte na mysli poskytnutí náhrady mzdy v případě vzniku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Odpověď na vaši otázku dává § 382 zákoníku práce. Pokud se zaměstnavatel v souladu s §  367 odst. 1 zákoníku práce zcela nezprostí své odpovědnosti za vzniklý pracovní úraz, je povinen náhradu za ztrátu na výdělku vyplácet pravidelně jednou měsíčně, pokud s vámi nedohodl jiný způsob výplaty. Pokud dočasná pracovní neschopnost trvala déle než 14 dní, musíte mu však dodat podklady pro výpočet výše náhrady ztráty na výdělku, tzn. potvrzení od České správy sociálního zabezpečení o výši nemocenských dávek, které vám byly vyplaceny (zaměstnavatel nemá právo si ji vyžádat). Bez tohoto podkladu není zaměstnavatel schopen vypočítat výši náhrad a nemůže vám ji tedy vyplatit.

#3 10.08.2011 07:35:25

Karel
Host

Re: časové limity pro doplacení mzdy po prac.úrazu

Tomáš Neugebauer napsal(a):

Libork napsal(a):

Dobrý den,
má zaměstnavatel "časový limit" pro doplacení (dorovnání) mzdy?
Děkuji za odpověď.

                               Libor

Předpokládám, že máte na mysli poskytnutí náhrady mzdy v případě vzniku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Odpověď na vaši otázku dává § 382 zákoníku práce. Pokud se zaměstnavatel v souladu s §  367 odst. 1 zákoníku práce zcela nezprostí své odpovědnosti za vzniklý pracovní úraz, je povinen náhradu za ztrátu na výdělku vyplácet pravidelně jednou měsíčně, pokud s vámi nedohodl jiný způsob výplaty. Pokud dočasná pracovní neschopnost trvala déle než 14 dní, musíte mu však dodat podklady pro výpočet výše náhrady ztráty na výdělku, tzn. potvrzení od České správy sociálního zabezpečení o výši nemocenských dávek, které vám byly vyplaceny (zaměstnavatel nemá právo si ji vyžádat). Bez tohoto podkladu není zaměstnavatel schopen vypočítat výši náhrad a nemůže vám ji tedy vyplatit.

#4 10.08.2011 07:36:57

Karel
Host

Re: časové limity pro doplacení mzdy po prac.úrazu

Tomáš Neugebauer napsal(a):

Libork napsal(a):

Dobrý den,
má zaměstnavatel "časový limit" pro doplacení (dorovnání) mzdy?
Děkuji za odpověď.

                               Libor

Předpokládám, že máte na mysli poskytnutí náhrady mzdy v případě vzniku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Odpověď na vaši otázku dává § 382 zákoníku práce. Pokud se zaměstnavatel v souladu s §  367 odst. 1 zákoníku práce zcela nezprostí své odpovědnosti za vzniklý pracovní úraz, je povinen náhradu za ztrátu na výdělku vyplácet pravidelně jednou měsíčně, pokud s vámi nedohodl jiný způsob výplaty. Pokud dočasná pracovní neschopnost trvala déle než 14 dní, musíte mu však dodat podklady pro výpočet výše náhrady ztráty na výdělku, tzn. potvrzení od České správy sociálního zabezpečení o výši nemocenských dávek, které vám byly vyplaceny (zaměstnavatel nemá právo si ji vyžádat). Bez tohoto podkladu není zaměstnavatel schopen vypočítat výši náhrad a nemůže vám ji tedy vyplatit.

#5 08.04.2013 21:36:53

eva ludvíková
Host

Re: časové limity pro doplacení mzdy po prac.úrazu

prosím mám dotaz,jak mi bude doplacena mzda za pracovní úraz.Pani mi říkala,že mám nárok na 100% platu a vyplácí mi jen část.Mam o 5000kč méně.Marodím od 7.12.2012 už mně platí čssz

                                         děkuji Ludvíková

Zápatí

Powered by Traiva | Kontakt
© Copyright 2002–2005 PUNBB