Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#26 26.09.2012 15:51:10

maacich
Host

Re: Neuznání pracovního úrazu z důvodu výkonu jiné, než nařízené práce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je když zaměstanec nahlásí, že odchází na propustku na 9hod. k zubaři. Po příchodu zpět na pracoviště kulhá s tím, že měl včera pracovní úraz (zvrtnutý kontík) při odchodu z kuchyňky. Po cestě od zubaře byl na rentgenu. Má právo požadovat nahlásit toto zpětně jako pracovní úrad. Nám jako nadřízeným bohužel nic nenahlásil všas. Děkuji za radu.

#27 27.09.2012 12:23:07

Tomáš Neugebauer
Host

maacich napsal(a):

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je když zaměstanec nahlásí, že odchází na propustku na 9hod. k zubaři. Po příchodu zpět na pracoviště kulhá s tím, že měl včera pracovní úraz (zvrtnutý kontík) při odchodu z kuchyňky. Po cestě od zubaře byl na rentgenu. Má právo požadovat nahlásit toto zpětně jako pracovní úrad. Nám jako nadřízeným bohužel nic nenahlásil všas. Děkuji za radu.

Právo nahlásit to jako pracovní úraz pochopitelně má. Avšak o uznání, zda se opravdu jedná o pracovní úraz záleží na zaměstnavateli, resp. na výsledku jim provedeného šetření. V tomto případě by měl zaměstnanec doložit, např. svědky, že k úrazu došlo tak, že splňuje všechny náležitosti pro uznání za úraz pracovní. Též by měl vysvětlit, pokud došlo k úrazu již včera, proč o tom není uveden záznam v knize úrazů, a proč nesplnil svou zákonnou povinnost nahlásit vzniklý pracovní úraz.

#28 05.10.2012 17:33:44

Milan
Host

Dobrý den,

na noční směně se mi stal pracovní úraz. Při výměně nástroje a posunování ho ve vodící liště ke stojanu, kde jsou nástroje uskladněny, mě luplo v oblasti palce a zápěstí. Nemohu moc hýbat palcem ruky. Zřejmě se jedná o zánět šlach. Je pátek a svého obvodního lékaře navštívím v pondělí a zřejmě dostanu i neschopenku. Vedoucího mistra jsem informoval o úraze, ale on odmítá sepsat záznam do knihy úrazů s tím, že se nejedná o pracovní úraz, protože se to stalo nahodile a to se nedá uznat. Kdyby mě ten nástroj spadl na ruku, tak by to prý byl pracovní úraz, ale protože mě luplo v ruce při posunu nástroje nemůžu prokázat, že už jsem s tím nepřišel již třeba do práce. Svědkové nejsou. Na noční směně jsme byli čtyři a jen jsem to řekl kolegovi, že se to stalo. Zaměstnavatel nechce sepsat ani záznam o úraze a má v tom podporu i od personální úřednice, která se o toto stará. Prý by to bylo zbytečné a stejně by mi to neuznali. Druhá polovina úředníků však si stojí za tím, že se to sepsat má. Uznání prý stejně bude na vedení společnosti ( asi mistr ). Jak mám postupovat dál, když to nechtějí sepsat ? Mám se obrátit na Inspektorát práce nebo poslat nějaké oznámení zaměstnavateli poštou na doručenku ? Děkuji.

#29 31.12.2012 04:29:34

yuanye
ÄŚlen
RegistrovanĂ˝: 31.12.2012

undertaking a lot easier.Exactly what are the most important focal points? Of course these will vary coming from star of the wedding so that you can new bride usually many people include things like price short red dress  cheap evening gowns , flower girls dress  type, right time to, trend and most importantly, informal wedding dresses  wedding accessories  your body condition. turquoise bridesmaid dresses We are going to quickly look at all of these main concerns therefore.Price: The amount you have to pay for ones wedding dress depends on exactely your financial allowance however often birdes-to-be either do not established a financial budget or maybe extremely surpass the idea.Purchasing your wedding day outfit could be an extremely psychological practical experience in addition to being great sales agents recognize, a difficult body's an easy task to target   .Once you discover "your dress" take a take a step back for two days in advance of investing in acquiring that.

#30 26.01.2013 17:22:41

kotelenska
ÄŚlen
RegistrovanĂ˝: 26.01.2013

Dobrý den
dne 21.1.2013 jsem ráno přijela do práce.Při chůzi po zledovatělém chodníku mi uklouzli nohy a upadla jsem na zadek.Pracovní úraz jsem nehlásila i když mě pobolívali spodní záda,říkala jsem si že to přejde.Udělala jsem bohužel chybu než mi skončila směna 16.00 tak si mě nechal zavolat hlavní vedoucí v 15.45 a dal mi výpověď ve zkušební době.Záda mě bolela i v noci,nemohla jsem spát kvůli bolesti.Druhý den jsem šla k lékaři kde mi dali neschopenku a poslali na chirurgii a odsud na neurologii.Na kontrolu jdu 1.2.2013.Bývalý zaměstnavatel se se mnou nechce bavit o žádném pracovním úraze.Co mám dělat,poraďte.
Děkuji Vilma

#31 27.01.2013 16:15:07

Tomáš Neugebauer
Host

kotelenska napsal(a):

Dobrý den
dne 21.1.2013 jsem ráno přijela do práce.Při chůzi po zledovatělém chodníku mi uklouzli nohy a upadla jsem na zadek.Pracovní úraz jsem nehlásila i když mě pobolívali spodní záda,říkala jsem si že to přejde.Udělala jsem bohužel chybu než mi skončila směna 16.00 tak si mě nechal zavolat hlavní vedoucí v 15.45 a dal mi výpověď ve zkušební době.Záda mě bolela i v noci,nemohla jsem spát kvůli bolesti.Druhý den jsem šla k lékaři kde mi dali neschopenku a poslali na chirurgii a odsud na neurologii.Na kontrolu jdu 1.2.2013.Bývalý zaměstnavatel se se mnou nechce bavit o žádném pracovním úraze.Co mám dělat,poraďte.
Děkuji Vilma

Z popisu uvedeném ve vašem dotazu vyplývá obava, zda se vůbec jedná o pracovní úraz. Uvádíte, že úraz se vám stal při cestě do zaměstnání, což by znamenalo, že se o pracovní úraz nejedná. Dále uvádíte, že k úrazu došlo na zledovatělém chodníku. Z toho dovozuji, že k němu došlo na veřejné komunikaci. Pravděpodobně ji udržuje obec, nikoliv zaměstnavatel. Je tomu tak?

#32 14.03.2013 18:53:06

Hana Šťastná
Host

dobrý den, dne 18.2. 2013 se mi stal pracovní uraz. zaměstnavatel o tom ví, ale doposud na své pojištovně můj pracovní uraz nenahlásil. jak mám dále postupovat? děkuji štastná

#33 14.03.2013 18:53:06

Hana Šťastná
Host

dobrý den, dne 18.2. 2013 se mi stal pracovní uraz. zaměstnavatel o tom ví, ale doposud na své pojištovně můj pracovní uraz nenahlásil. jak mám dále postupovat? děkuji štastná

#34 14.03.2013 18:53:06

Hana Šťastná
Host

#35 26.05.2013 11:09:02

Nedvedova
Host

dobry den chtela jsem se zeptat,30.8.2012 jsem byla v baru kde pracuji prepadena ozbrojenym muzem od te doby jsem v leceni na psychiatrii zamestnavatel mi odmita doplacet k nemocenske do vyse platu a ani kdyz jsem predlozila bodove ohodnoceni bolestneho od lekare tak to vyplatit kam se mam obratit na radu dekuji

#36 27.05.2013 12:35:29

Petr
Host

Dobrý den,
mám dotaz na postup u úrazu, který se stal v pracovní době, byl neprodleně nahlášen zaměstnavateli, ale ten neučinil žádné kroky k jeho zjištění, evidenci - zápisu atd...U úrazu byl přítomen i svědek. Lze tedy donutit zaměstnavatele k úkonům u prac. úrazu?

Děkuji za odpověď

Petr Chrobok

#37 02.07.2013 20:19:23

Lucka
Host

Dobrý den, mám dotaz. Po skončení pracovní doby jsem upadla na neupravené, zledovatělé cestě mezi budovou a vrátnicí, tedy v areálu firmy. Vzhledem k tomu, že doma bolest v rameni neustupovala, jsem okamžitě druhý den nahlásila pracovní úraz. Na rentgenu mi zjistili, že mám vykloubenou klíční kost. Dostala jsem tedy neschopenku. Po dvou měsících, po skončení neschopnosti, mi v práci oznámili, že mi to jako pracovní úraz neuznávají. Z důvodu toho, že to bylo po pracovní době a že jsem to nenahlásila hned ten den. Mají pravdu? Předem vám děkuji za odpověď

#38 18.11.2013 16:51:16

Moravčiková
Host

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, ako postupovať. Pracujem v kauflande a ešte stále som v skúšobnej dobe, ktorá mi má skončiť koncom novembra. 4.11. sa mi stal úraz, narazila som nohou do paletového vozíka, ale nenahlásila som to, pretože som to nepovažovala na závažné zrazenie a vôbec ma to nebolelo, po pár dňoch v práci ma začala noha bolieť a potom mi aj napúchať, tak som zašla za lekárom a výsledkom bola nalomená kostička v nohe na priehlavku (nártu). Hneď ma vypísal na PN. Keď som chcela riešiť pracovný úraz, tak mi bolo povedané, že riaditeľ mi ho neuznal. Aj po telefonáte s ním sa nič nezmenilo. Vraj som si nesplnila povinnosť a nenahlásila to hneď v tú chvíľu ako pracovný úraz, nemám na to svedkov atď atď, takže mi to ako pracovný úraz neuzná.. Mám dojem, podľa slov riaditeľa, že hneď po skončení PN ma vyhodia. Ako mám ďalej postupovať? Je pravda, že som úraz nenahlásila, ale čítala som na internete, že sa to dá aj dodatočne.
Ďakujem za odpoveď

#39 03.12.2013 18:57:04

Ella
ÄŚlen
RegistrovanĂ˝: 03.12.2013

Dobrý den,
prosím o radu, zda je to či není pracovní úraz.

Pracuji u jedné firmy, která má kanceláře ve druhém patře. Celá budova patří této firmě a v prvním patře pronajímá restauraci někomu jinému. Jako zaměstnanec firmy mám však slevu na jídlo z této restaurace (dochází i každý měsíc k vyúčtování obědů vč. příspěvku zaměstnavatele). Do této restaurace jsem chodila dost pravidelně a v onen den jsem tam šla s "kolegyněmi" taktéž.

Před dvěma týdny se mi stal úraz. Když jsem šla v polední pauze na oběd (12:45), upadla jsem na schodech (12:47), které se nachází mezi prvním a druhým patrem, Toto schodiště má ještě mezi sebou takovou branku (mříže), od které má klíč jen vedení a pravidelně ji večer zamykají, aby bylo horní patro chráněné od restaurace. Úraz se mi stal ještě před tou brankou. Ale již jsem byla mimo kanceláře ve 2.patře, kde normálně pracuji. Vím, že to bylo v obědové pauze, ale budovu, která firmě patří, jsem ani neopustila. Vedoucí tvrdí, že to pracovní úraz není a řekl, že pokud chci dokázat, že je to pracovní úraz, tak jedině přes právníky.

V práci již neoficiálně nepracuji, bylo mi včera oznámeno, že jsem ve zkušební době a ukončí se mnou po 21 dnech, co jsem na neschopence, pracovní poměr. Nevím jak se k tomu stavět, již jsem přišla díky úrazu o práci a neschopná práce budu minimálně další měsíc.

Moje otázky:
1)Je to či není pracovní úraz?
2)Pokud ano, mám se pokusit o toto uznání přes právníka?

Děkuji velmi za Vaši odpověď.
E.

#40 06.12.2013 23:15:35

Tomáš Neugebauer
Host

Nedvedova napsal(a):

dobry den chtela jsem se zeptat,30.8.2012 jsem byla v baru kde pracuji prepadena ozbrojenym muzem od te doby jsem v leceni na psychiatrii zamestnavatel mi odmita doplacet k nemocenske do vyse platu a ani kdyz jsem predlozila bodove ohodnoceni bolestneho od lekare tak to vyplatit kam se mam obratit na radu dekuji

V tomto případě bude asi nutné se obrátit na soud. Před tím však doporučuji, pokusit se domluvit se zaměstnavatelem, případně ho informovat, že se budete muset obrátit na oblastní inspektorát práce (ten však nemá pravomoc váš nárok vymoci, pouze může udělat kontrolu u zaměstnavatele), či případně na soud.

#41 06.12.2013 23:19:02

Tomáš Neugebauer
Host

Moravčiková napsal(a):

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, ako postupovať. Pracujem v kauflande a ešte stále som v skúšobnej dobe, ktorá mi má skončiť koncom novembra. 4.11. sa mi stal úraz, narazila som nohou do paletového vozíka, ale nenahlásila som to, pretože som to nepovažovala na závažné zrazenie a vôbec ma to nebolelo, po pár dňoch v práci ma začala noha bolieť a potom mi aj napúchať, tak som zašla za lekárom a výsledkom bola nalomená kostička v nohe na priehlavku (nártu). Hneď ma vypísal na PN. Keď som chcela riešiť pracovný úraz, tak mi bolo povedané, že riaditeľ mi ho neuznal. Aj po telefonáte s ním sa nič nezmenilo. Vraj som si nesplnila povinnosť a nenahlásila to hneď v tú chvíľu ako pracovný úraz, nemám na to svedkov atď atď, takže mi to ako pracovný úraz neuzná.. Mám dojem, podľa slov riaditeľa, že hneď po skončení PN ma vyhodia. Ako mám ďalej postupovať? Je pravda, že som úraz nenahlásila, ale čítala som na internete, že sa to dá aj dodatočne.
Ďakujem za odpoveď

Je nutné doložit, např. svědecky, že úraz, ke kterému došlo naplňuje všechny náležitosti pro uznání za úraz pracovní.

#42 07.12.2013 00:20:06

Tomáš Neugebauer
Host

Ella napsal(a):

Dobrý den,
prosím o radu, zda je to či není pracovní úraz.

Pracuji u jedné firmy, která má kanceláře ve druhém patře. Celá budova patří této firmě a v prvním patře pronajímá restauraci někomu jinému. Jako zaměstnanec firmy mám však slevu na jídlo z této restaurace (dochází i každý měsíc k vyúčtování obědů vč. příspěvku zaměstnavatele). Do této restaurace jsem chodila dost pravidelně a v onen den jsem tam šla s "kolegyněmi" taktéž.

Před dvěma týdny se mi stal úraz. Když jsem šla v polední pauze na oběd (12:45), upadla jsem na schodech (12:47), které se nachází mezi prvním a druhým patrem, Toto schodiště má ještě mezi sebou takovou branku (mříže), od které má klíč jen vedení a pravidelně ji večer zamykají, aby bylo horní patro chráněné od restaurace. Úraz se mi stal ještě před tou brankou. Ale již jsem byla mimo kanceláře ve 2.patře, kde normálně pracuji. Vím, že to bylo v obědové pauze, ale budovu, která firmě patří, jsem ani neopustila. Vedoucí tvrdí, že to pracovní úraz není a řekl, že pokud chci dokázat, že je to pracovní úraz, tak jedině přes právníky.

V práci již neoficiálně nepracuji, bylo mi včera oznámeno, že jsem ve zkušební době a ukončí se mnou po 21 dnech, co jsem na neschopence, pracovní poměr. Nevím jak se k tomu stavět, již jsem přišla díky úrazu o práci a neschopná práce budu minimálně další měsíc.

Moje otázky:
1)Je to či není pracovní úraz?
2)Pokud ano, mám se pokusit o toto uznání přes právníka?

Děkuji velmi za Vaši odpověď.
E.

Za pracovní úraz je považován i úraz, který se stal při obvyklém úkonu během přestávky na jídlo a oddech konaném v objektu zaměstnavatele (§ 274 odst. 1 zákoníku práce s přihlédnutím k § 380 odst. 1 ZP). Domnívám se, že konzultace s právníkem by byla vhodná, neboť podle informací, které jste uvedla a podle mého názoru se o pracovní úraz jedná a zaměstnavatel je za něj odpovědný, tedy je povinen vám nahradit škody, které vám v důsledku úrazu vznikly (náhrada úšlé mzdy, náhrada bolestného, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, např. doplatky léků, věcnou škodu, např. poškození soukromého oděvu nebo obuvi).

#43 12.01.2014 23:41:24

Dáša
Host

Milan napsal(a):

Dobrý den,

na noční směně se mi stal pracovní úraz. Při výměně nástroje a posunování ho ve vodící liště ke stojanu, kde jsou nástroje uskladněny, mě luplo v oblasti palce a zápěstí. Nemohu moc hýbat palcem ruky. Zřejmě se jedná o zánět šlach. Je pátek a svého obvodního lékaře navštívím v pondělí a zřejmě dostanu i neschopenku. Vedoucího mistra jsem informoval o úraze, ale on odmítá sepsat záznam do knihy úrazů s tím, že se nejedná o pracovní úraz, protože se to stalo nahodile a to se nedá uznat. Kdyby mě ten nástroj spadl na ruku, tak by to prý byl pracovní úraz, ale protože mě luplo v ruce při posunu nástroje nemůžu prokázat, že už jsem s tím nepřišel již třeba do práce. Svědkové nejsou. Na noční směně jsme byli čtyři a jen jsem to řekl kolegovi, že se to stalo. Zaměstnavatel nechce sepsat ani záznam o úraze a má v tom podporu i od personální úřednice, která se o toto stará. Prý by to bylo zbytečné a stejně by mi to neuznali. Druhá polovina úředníků však si stojí za tím, že se to sepsat má. Uznání prý stejně bude na vedení společnosti ( asi mistr ). Jak mám postupovat dál, když to nechtějí sepsat ? Mám se obrátit na Inspektorát práce nebo poslat nějaké oznámení zaměstnavateli poštou na doručenku ? Děkuji.

#44 25.02.2014 12:21:27

jana249
Host

Tomáš Neugebauer napsal(a):

Veronika Urbanová napsal(a):

Dobrý den, právě jsem našla na internetu vaše stránky a ihned jsem se rozhodla, že vám napíšu a zeptám se co si budete myslet o mém případu.
28.8. jsem v práci upadla, opírala jsem se o stůl a když jsem se chystala udělat krok, podklouzli mi nohy a já upadla na ruku. Jelikož pracuji jako sestra a mám na pracovišti dostupný RTG, tak jsem po domluvě se sloužícím lékařem podrobila vyšetření, zlomenina se nepotvrdila, ale jelikož mne ruka opravdu bolela, rozhodla jsem se po pracovní době nvštívit pohotovost. Ještě před koncem pracovní doby - chvíli po úrazu- má kolegyně informovala telefonicky staniční sestru, s tím, že jsem upadla a jestli máme danou skutečnost zapsat do knihy, bylo nám řečeno, že ne. Navštívila jsem tedy pohotovost, tam mi ruku pouze zavázali a poslali pryč. V práci jsem ještě odsloužila dvě směny a poté jsem jela domů. Ruka mne však stále bolela tak jsem navštívila chir.amb. v místě mého bydliště, lékař se zhrozil a ruku mi dal okamžitě do sádry a vypsal PN kde zaškrtl pracovní uraz. Nyní je to týden co jsem v PN a volala mi vrchní sestra, že se mám okamžitě dostavit do práce aby jsme vypsali potřebné papíry o pracovním uraze. Vrchní sestra byla nepříjemná a hovořila o tom, že se o mém pádu něco někde dozvěděla z drbů.... Takže jsem se chtěla zeptat zda se můj případ dá brát jako pracovní uraz i za předpokladu, že jsem se opírala o stůl, že to nemám nikde zapsané (ale mám svěka) a že má nadřízená má z neoficiálního zdroje jisté pochyby.

Ve vašem dotazu nevidím problém. Vaše přímá nadřízená vás vyzvala k sepsaní záznamu o úrazu, takže jej uznává. V čom je problém?

#45 15.05.2014 19:20:21

lada
Host

Dobrý den,
               chtěla bych se zeptat ohledně pracovního úrazu,který mi jako pracovní úraz neuznali,i když se mi stal v pracovní době.
           Pracuji jako skladnice.Bezprostředně po pauze na oběd,jsem si zašla na WC a při odchodu z WC jsem na skladě špatně došlápla a křuplo mi v koleni.Nohu jsem již nenarovnala a nebyla schopna na ni došlápnout.Po jedné noze jsem doskákala k výtahu a pak zavolala vedoucímu skladu,že nemůžu chodit,ten mě pak odvezl k ošetření do nemocnice,kde mi vypsali neschopenku.Několik dní po úrazu jsem ho požádala o zapsání do knihy úrazů,ale řekl mi,že mi to jako úraz neuznají a že to se mnou nesepíše.Doma jsem už dva měsíce,prodělala jsem i operaci kolene.
               Nevím jestli mám nějaké odvolání,nebo mám akceptovat rozhodnutí zaměstnavatele.

#46 09.09.2014 22:20:16

Jana
Host

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovního úrazu. V zaměstnání jsem zvedla těžkou krabici, ruplo mi v rameni, čeká mne operace, rameno mám již třikrát opichane, ale ani jednou jsem s tím nemarodila. Nyní po tomto co se stalo mám jít na operaci, ale zaměstnavatel mi to neuznal jako pracovní úraz, mohli by jste mi prosím poradit jestli mám nárok na pracovní úraz děkuji.

#47 14.10.2014 16:37:32

Marcela
Host

DOBRY DEN.CHTELA BYCH SE ZEPTAT JAK POSTUPOVAT.PŘITEL MEL V PRACI URAZ.PŘI VYSTUPOVANI Z NAKLADNIHO AUTA SE MU POD PRAVOU NOHOU UTRHL NASTUPNI SCHUDEK.NESTALO BY SE TO KDYBY AUTO BYLO V DOBREM TECHNICKEM STAVU JELIKOŽ TENTO SCHUDEK BYL PŘEDTIM NEODBORNE OPRAVEN.MAME POŘIZENY I FOTOGAFIE.PŘITEL PO INCIDENTU OKAMZITE VOLAL SVEMU ZAMESTNAVATELI A CHTEL TOTO NAHLASIT STIM ZE ODEZVA BYLA.CO OTRAVUJETE.STALO SE TO OKOLO SEDME HODINY VEČERNI.PŘITEL UŽ SITUACI DALE NEŘEŠIL A POKRAČOVAL S BOLESTM DO RANICH HODIN.RANO NAPSAL SMS SVEMU ZMESTNAVATELI ZE BY CHTEL NEPLACENE VOLNO DO KONCE TYDNE.OEZVA NA TUTO SMS PŘIŠLA HLEDEJTE SI NOVE ZAMESTNANI.POTOM PROBEHL HOVOR A DOMLUVA ŽE TEDY ANO ZE MA ZUSTAT DO KONCE TYDNE DOMA.KDYŽ POTOM V PATEK PŘITEL VOLAL ZE MUSI K DOKTOROVI BYLO MU ZDELENO ABY PRIJEL PODEPSAT VYPOVED.OD TOHOTO DNE JE NA NEMOCENSKE.POSILAME ZAMESTNAVATELI LISTKY OD LEKAŘE ALE NEKOMUIKUJE.PŘITEL TAKE NEM ZADNOU VYPLATNI PASKU.MZA BYLA VYPLACENA PŘEVODEM NA UČET.OCHRANE POMUCKY SI MUSEL ZARIDIT SAM.PŘI PODPISU SMLOUVY PROBEHO BEZPEČNOSTMI SKOLENI FORMOU PETI MINUT.SMLUVNI PLAT DOSTAL 10500KČ SKUTEČNA ČASTKA JEHO PLATU KAŽDY MESIC JE 22900KČ.PO ODPRACOVANYCH ZHRUBA 240HODINACH MESIČNĚ.BEZ NAROKU NA VOLNO.JINAK JISTA VYPOVED.CO TED DALE???DEKUJI

#48 27.09.2015 19:08:56

Knapová
Host

Dobrý den .Dne 27.7.2015 jsem po kolapsovém pádu utrpěla úraz hlavy .Chtěla bych se zeptat zda se jedná o pracovní úraz. Děkuji za odpovědˇ. Knapová

#49 11.02.2016 11:50:28

Pavel Houb
Host

Dobrý den.
V úterý 9.2.2016 17:10 se mi stal pracovní úraz na prostředníku pravé ruky.Pracuji jako nástrojař a v uvedené době jsem připravoval střižníky na kalení (tepelné zpracování).
Při ukládání střižníku (jeho váha byla 34 kg) do palety,došlo k vysmeknutí střižníku a následnému přimáčknutí špičky prostředníku pravé ruky k paletě.
Na tomto prstě jsem měl od pátku seřízlou kůži (toto se mi stalo v pátek 5.2. doma),ale už byl prst v celku zahojený (byl na něm pouze strup) a nijak mi to nebránilo v práci a neměl jsem důvod nepracovat.
Po přímáčknutí prstu střižníkem došlo ke stržení strupu ale i odštípnutí malého kousku nehtu a narušení špičky prstu do větší hloubky,než bylo před uvedeným úrazem.
Ihned po úraze,jsem tot nahlásil nadřízenému mistrovi, který mi odpověděl ,,a co s tím mám jako dělat,, ale po mém naléhání mi šel dát dezinfekci na vyčřištění rány a i toto mi odmítl ošetřit se slovy ,,vyčisti si to sám,já se na to nemůžu dívat,, .Když jsem si ránu vyčistil a zalepil,byla bolest tak intenzivní,že jsem při nejlepší vůli nemohl pokračovat v práci a odjel jsem na pohotovost do FN Olomouc,kde jsem byl ošetřen a poslán domů.Následující den,jsem navštívil svoji obvodní lékařku,která mi vystavila neschopenku, kterou jsem ihned odvezl zaměstnavateli,kde jsem sepsal hlášení o úrazu.
Můj přímý nadřízený (onen mistr,kterému jsem úraz bezprostředně nahlásil nebyl v práci, protože měl odpolední směnu).
Po příchodu do práce mi odmítl podepsat pracovní úraz,protože se prý o pracovní úraz nejedná,vzhledem k tomu,že už jsem ten prst stejně pořezaný měl.To je sice pravda,ale jak jsem již uvedl,rána byla zacelená,nebolela a byl tam jen povrchový strup, což mi nijak nebránilo v práci.
Chci se zeptat,jestli má na takové jednání právo, či nikoliv?
A jedná-li se o pracovní úraz, když byl onen prst již před úrazem z části poškozen?
Předem děkuji za brzkou odpověď.
S pozdravem Pavel Houb

#50 16.02.2016 00:10:45

Jana
Host

Dobrý den, pracuji v dřevovýrobě a zajímalo by mě, zda lze následující situaci uznat za pracovní úraz.
Po příchodu do práce mi mistr určí, že budu třeba něco vrtat. Odvrtám si svou hromádku a abych mohla pokračovat v jiném vrtání, musí mi někdo vyměnit vrtáky a seřídit vrtačku. To trvá cca 15-20 minut. Pracovní doba musí být využitá a tak mi mistr zadá jinou práci a pak se k vrtání opět vrátím. Potud vše v pořádku. Co ale v situaci, kdy mi nikdo náhradní práci nezadá a já třeba začnu vykonávat něco jiného a jiném stroji, na kterém jindy běžně pracuji, a stane se mi úraz? Je to na pracovišti, ale nadřízený mi to nenakázal.
Děkuji za odpověď.

Zápatí