Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 16.12.2010 14:59:35

Michal Stiak
Host

Pracovní úraz

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat.Moje tchýně se ošklivě pořezala v kuchyni při porcování kuřat.Dělá ve školce,a po zašití ji ředitelka školky řekla,že nedodržela bezpečnost práce.Prý se musí kuře porcovat jen nůžkama na drůbež.Já jsem vyučen kuchařem a nikdy jsem o tomto neslyšel.Můžete nám poradit jak to je? Mají sní totiž stále nějaké problémy a tímto to asi chtěla završit.
Moc děkuji za odpověď

S pozdravem Michal Stiak

#2 16.12.2010 21:25:13

Tomáš Neugebauer
Host

Re: Pracovní úraz

Michal Stiak napsal(a):

Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat.Moje tchýně se ošklivě pořezala v kuchyni při porcování kuřat.Dělá ve školce,a po zašití ji ředitelka školky řekla,že nedodržela bezpečnost práce.Prý se musí kuře porcovat jen nůžkama na drůbež.Já jsem vyučen kuchařem a nikdy jsem o tomto neslyšel.Můžete nám poradit jak to je? Mají sní totiž stále nějaké problémy a tímto to asi chtěla završit.
Moc děkuji za odpověď

S pozdravem Michal Stiak

Obecně neexistuje a ani existovat nemůže předpis, který by určoval, že se kuře musí porcovat nůžkama na drůbež. Toto ustanovení může být uvedeno v interním předpise zaměstnavatele vaší tchýně. Ta by s ním, v tomto případě, měla být prokazatelně seznámena. Avšak bez ohledu na to, podle toho, co jste zde uvedl, se jedná o pracovní úraz a s velkou pravděpodobností vaší tchýni vnikl nárok na náhradu škod, které ji v důsledku pracovního úrazu vznikly (náhrada ušlé mzdy, bolestné, náhrada účelně vynaložených nákladů na léčení a věcná škoda).

Doporučuji obrátit se na ředitelku školky, aby doložila, který bezpečnostní předpis byl konkrétně porušen ("Při posuzování, zda zaměstnanec porušil právní nebo ostatní předpisy anebo pokyny k zajištění BOZP, se zaměstnavatel nemůže dovolávat všeobecných ustanovení, podle nichž si má každý počínat tak, aby neohrožoval zdraví své a zdraví jiných" § 367 odst. 4 zákoniku práce). Dále doporučuji požadovat, aby byl sepsán záznam o úrazu na příslušném formuláři (předpokládám, že úraz si vyžádal pracovní neschopnost delší než tři kalendářní dny) a též požadovat, aby byly poskytnuty náhrady škod, které vaší tchýni v důsledku pracovního úrazu vznikly v doložené výši (školka musí být pro tento případ ze zákona pojištěna, tedy nejedná se o žádnou její finanční újmu).

V případě, že by se tchýně se svým zaměstnavatelem nedohodla, je jediným řešením obrátit se na soud. Oblastní inspektorát práce může u zaměstnavatele provést kontrolu a zjistit, zda neporušuje zákon, avšak nemůže vymahat jednotlivé nároky.

Zápatí