Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 30.01.2012 14:40:10

miroslav
Host

limit pro zaměstnavatele

Dobrý den,
    chtěl sem se zeptat na dvě otázky:-je zaměstnavatel povinnen,mi předat kopii vyplněného
                                                       formuláře o pracovním úrazu?
                                                     

                                                      -kolik času má zaměstnavatel na dorovnání mzdy po
                                                       pracovním úrazu?

---byl jsem nechopen práce od 25.10.11 do 13.12.11....neschopenku (začátek i konec) i se všemi doklady dostal  zaměstnavatel...nyní je30.1.12. a žádné vyrovnání či vyjádření jsem doposud neobdržel....doposud jsem dostával peníze pouze za neschopenku.....chtěl jsem se zeptat je toto normální postup?žádný člověk nemůže přežít pouze za 3000 na měsíc..


                                                          děkuji za odpověď  pan Miroslav

#2 31.01.2012 11:57:24

Tomáš Neugebauer
Host

Re: limit pro zaměstnavatele

miroslav napsal(a):

Dobrý den,
    chtěl sem se zeptat na dvě otázky:-je zaměstnavatel povinnen,mi předat kopii vyplněného
                                                       formuláře o pracovním úrazu?
                                                     

                                                      -kolik času má zaměstnavatel na dorovnání mzdy po
                                                       pracovním úrazu?

---byl jsem nechopen práce od 25.10.11 do 13.12.11....neschopenku (začátek i konec) i se všemi doklady dostal  zaměstnavatel...nyní je30.1.12. a žádné vyrovnání či vyjádření jsem doposud neobdržel....doposud jsem dostával peníze pouze za neschopenku.....chtěl jsem se zeptat je toto normální postup?žádný člověk nemůže přežít pouze za 3000 na měsíc..


                                                          děkuji za odpověď  pan Miroslav

Na vaši první otázku je jednoduchá odpověď. Ano, je povinen. Ukládá mu to ustanovení § 105 odst. 3 zákoníku práce. S odpovědí na druhou otázku je to trochu problematičtější. Pokud se zaměstnavatel s vámi nedohodl na jiném způsobu výplaty náhrady za ztrátu na výdělku, je povinen vám ji vyplácet pravidelně jednou měsíčně. To za prvních dvacet jedna dní pro něj není problém. To znamená, že v prosincovém výplatním termínu (mzda za listopad) vám měl uhradit, pokud jste se nedohodli na jiném způsobu výplaty, náhradu za dny 25. až 31. října. V lednovém výplatním termínu vám měl vyplatit náhradu za prvních čtrnáct dní měsíce listopadu. Pro další dny nemá pro výpočet výše náhrady podklady. Ty mu musíte dodat vy. Jedná se o doklad o výši vyplacených dávek nemocenského pojištění, jež vám vydá příslušná pobočka České správy sociálního zabezpečení.

#3 01.02.2012 17:18:57

miroslav
Host

Re: limit pro zaměstnavatele

Děkuji za odpověď ledacos vysvětluje...mám ale pár otázek...kam posílá
     zaměstnavatel podklady pro dorovnání náhrady za mzdu(bodové ohodnocení od
     lékaře a vyplněný formulář o pracovním úrazu)? Jak sem již psal v předešlé zprávě,
     neschopenku jsem ukončil 13,12,11.. a zaměstnavatel říká,že až co pošle pojišt´ovna
     tak pak dostanu vyrovnání....chci se zeptat,nebulíkuje mě trochu?
                 
                                                                              děkuji pan Miroslav

#4 01.02.2012 21:37:32

Tomáš Neugebauer
Host

Re: limit pro zaměstnavatele

miroslav napsal(a):

Děkuji za odpověď ledacos vysvětluje...mám ale pár otázek...kam posílá
     zaměstnavatel podklady pro dorovnání náhrady za mzdu(bodové ohodnocení od
     lékaře a vyplněný formulář o pracovním úrazu)? Jak sem již psal v předešlé zprávě,
     neschopenku jsem ukončil 13,12,11.. a zaměstnavatel říká,že až co pošle pojišt´ovna
     tak pak dostanu vyrovnání....chci se zeptat,nebulíkuje mě trochu?
                 
                                                                              děkuji pan Miroslav

Zaměstnavatel podklady pro náhrady škod vzniklých v důsledku pracovního úrazu zasílá pojišťovně, u které je pro případ své odpovědnosti za škodu vzniklou v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pojištěn (Kooperativa nebo Česká pojišťovna). Podklady jí zasílá k přímému vyplacení poškozenému nebo k refundaci - v případě, že poškozenému náhrady uhradil sám. V obou případech ji však musí zaslat výpočet výše náhrad, tzn. částku vyjádřenou v českých korunách (výpočet výše ušlé mzdy, která má být uhrazena, výpočet výše úhrady bolestného atd.) na příslušných formulářích. Pojišťovna mu tento výpočet dělat nebude.

Zápatí

Powered by Traiva | Kontakt
© Copyright 2002–2005 PUNBB