Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 01.02.2012 22:52:56

michaela
ÄŚlen
RegistrovanĂ˝: 01.02.2012
Příspěvky: 1

Pracovní úraz zaměstnance

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pracovní úraz našeho zaměstnance, který se stal v květnu 2010. Podle zákona byl sepsán pracovní úraz zaměstnance se zaměstnavatelem (ten uznal, že jde o pracovní úraz), který byl odeslán na Správu socialního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu, Inspektorát bezpečnosti práce a Kooperativu. Jako firma pravidelně čtvrtletně odvádíme zákonné pojištění za zaměstnavatele na Kooperativu. Pracovník podstoupil dvě operace a pracovní neschopnost ukončil až v listopadu roku 2011. Mezi tím mu byla přiznána invalidita II. stupně. Majitel firmy rozhodl, že až po ukončení PN bude vyřízen ušlý výdělek atd. A zde nastává ten problém. Při komunikaci s Kooperativou jsme zjistili, že sepsaný pracovní úraz nemají ve své evidenci, i když do všech výše uvedených institucí byl doručen. Chtěla jsem se zeptat, zda by to mohl být problém při řešení pojistné události. Samozřejmě, že jsme hlášení o úrazu znovu odeslali i s ostatní potřebnou dokumentací. Existuje nějaká promlčecí doba?

Děkuji za odpověď.

Jana

Offline

#2 02.02.2012 11:30:41

Tomáš Neugebauer
Host

Re: Pracovní úraz zaměstnance

michaela napsal(a):

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pracovní úraz našeho zaměstnance, který se stal v květnu 2010. Podle zákona byl sepsán pracovní úraz zaměstnance se zaměstnavatelem (ten uznal, že jde o pracovní úraz), který byl odeslán na Správu socialního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu, Inspektorát bezpečnosti práce a Kooperativu. Jako firma pravidelně čtvrtletně odvádíme zákonné pojištění za zaměstnavatele na Kooperativu. Pracovník podstoupil dvě operace a pracovní neschopnost ukončil až v listopadu roku 2011. Mezi tím mu byla přiznána invalidita II. stupně. Majitel firmy rozhodl, že až po ukončení PN bude vyřízen ušlý výdělek atd. A zde nastává ten problém. Při komunikaci s Kooperativou jsme zjistili, že sepsaný pracovní úraz nemají ve své evidenci, i když do všech výše uvedených institucí byl doručen. Chtěla jsem se zeptat, zda by to mohl být problém při řešení pojistné události. Samozřejmě, že jsme hlášení o úrazu znovu odeslali i s ostatní potřebnou dokumentací. Existuje nějaká promlčecí doba?

Děkuji za odpověď.

Jana

Problém bych neviděl tam, kde jej vidíte vy. Záznam o úrazu se na pojišťovnu, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za pracovní úraz nebo nemoc z povolání zasílá až při prvním uplatnění nároku společně s dokladem potvrzujícím, že pojistka v době vzniku pojistné události byla řádně zaplacena. Z vašeho dotazu vyplývá, že jste dosud na pojišťovně k tomuto úrazu nic neuplatňovali, tedy nebyl důvod jí záznam o úrazu zasílat.

Problém vidím v tom, že "majitel firmy rozhodl, že až po ukončení PN bude vyřízen ušlý výdělek". K tomu není oprávněn a pokud nemá s poškozeným uzavřenou dohodu o jiném způsobu výplaty náhrady za ztrátu na výdělku, porušil svou zákonnou povinnost vyplácet poškozenému náhradu pravidelně měsíčně (§ 382 odst. 2 zákoníku práce). Vzhledem k tomu, že se jednalo o více než rok dočasné pracovní neschopnosti (pokud jsem to dobře pochopil), považoval bych toto za zásadní problém (poškozený se může obrátit na soud a zaměstnavateli mohou vzniknout další náklady, které mu pojišťovna neuhradí).

#3 03.07.2014 18:20:44

Pavel Hrtús
Host

Re: Pracovní úraz zaměstnance

Dobrý den,našemu zaměstnanci se stal úraz v květnu (při zvedání klientky ji luplo v koleni).Úraz byl zaznamenán, bez návštěvy u lékaře, neomezovali ji to natolik, takže v práci pokračovala další měsíc. Tento týden ale upadla doma na koleno a pochroumala si vazy. Nastoupila na PN a od lékaře přinesla zprávu, že jde o pracovní úraz - Můžeme toto prošetřit u jiného lékaře, nebo toto vyjádření máme brát jako konečný verdikt?A pokud ano, Záznam o úrazu sepíšeme až nyní, ale z datem úrazu již před měsícem, je to správný postup? Omlouvám se za možný jednoduchý dotaz, ale nemáme se "zpětnými úrazy" toliko zkušenosti. Děkuji.

Zápatí

Powered by Traiva | Kontakt
© Copyright 2002–2005 PUNBB