Stránka 1 z 1

Napsal: ned dub 27, 2008 3:48 pm
od redakce
Účinnost : od 1. července 2008

Jakých staveb se vyhláška týká?
Těch objektů, o kterých stavební úřad pravomocně rozhodne v územním řízení, udělí jim územní souhlas anebo k projektové dokumentaci získají souhlasné stanovisko orgánu státního požárního dozoru po nabytí účinnosti této vyhlášky, tedy po 1. červenci 2008. (dále jen nové stavby)

Pozor. V § 30 vyhlášky jsou stanoveny podmínky pro užívání stavby, které se vztahují také na stávající stavby. Tyto stavby schválené ještě před 1. 7. 2008 musí tyto podmínky v § 30 splnit do 6 měsíců od nabytí účinnosti vyhlášky (tedy do 1.1. 2009).

Co přináší nového a mění?
I. Vyšší požadavky na vybavení nových rodinných domů a staveb určených pro bydlení zařízením autonomní detekce a signalizace (obecně „hlásičem požáru“) a také přenosnými hasicími přístroji.
1) Hlásiče požáru do objektů určených pro bydlení
Podle vyhlášky musí být zařízením autonomní detekce a signalizace (tedy „hlásiči požáru“) vybaveny všechny nově postavené rodinné domy, byty, stavby ubytovacích zařízení staveniště, dále i ubytovací zařízení nebo stavby zdravotnických zařízení a sociální péče u kterých na základě technických norem nevzniká požadavek na vybavení elektrickou požární signalizaci (EPS).
Objekty schválené před 1. červencem 2008 budou muset být vybaveny „hlásiči požáru“ v případě, že pokud stavba či její část projde v budoucnu rozsáhlejší stavební úpravou ( viz § 31).

2) Přenosné hasicí přístroje do nových rodinných domů

Všechny nově postavené rodinné domy budou muset být vybaveny přenosným hasicím přístrojem s minimální hasicí schopností 34 A. (požáry pevných látek),
Je možné také s výhodou použít universální hasicí náplň určenou nejen pro požáry pevných látek, ale i požáry kapalin (typ B) a plynů (typ C). Lze také použít několik přístrojů, jejichž součet hacicích schopností pro typ požáru „A“ je 32.


3. Podmínky užívání stavby platí od 1.1. 2009 i pro stávající stavby
Vyhláška č. 23/2008 Sb. kromě navrhování a provádění staveb také stanoví v § 30 podmínky bezpečného užívání stavby z hlediska požární ochrany. Tyto podmínky se netýkají jen objektů nově postavených, ale na rozdíl od ostatních částí vyhlášky musí být do 6 měsíců od nabytí účinnosti dané vyhlášky - tedy k 1.1. 2009 – splněny i u stávajících staveb.
Nově budou muset stávající stavby splňovat mj. následující požadavky (od 1.1. 2009):
• V prostoru chráněné únikové cesty nesmí množství hořlavých látek (hořlavých předmětů) překročit přesně stanovený rozsah. (je uveden v příloze č. 6 vyhlášky). Podle dříve platných předpisů nesměly být v prostoru chráněné únikové cesty umístěny žádné hořlavé předměty, což v praxi přinášelo problémy.
• V příloze č. 6 jsou stanoveny požadavky k přístupu k nástěnným hydrantům a hasicím přístrojům. Je stanoveno, za jakých podmínek mohou být uzamčené
• Výskyt HK v užívaném prostoru se řeší v příloze č.7. (50, 250 a 1000 l)
• Stanovení bezpečné vzdálenosti od tepelného zařízení (příloha č.8), pokud není uvedena např. v návodu výrobce
• Požadavky na interiér a shromažďovací prostory

Celý text komentáře naleznete v plné verzi programu Dokumentace BOZP a PO

[url=http://www.e-bozp.cz/dok_zdarma.html]www.e-bozp.cz/dok_zdarma.html

Obrázek vytvořil
www.e-bozp.cz/dok_zdarma.html

Napsal: stř črc 30, 2008 10:11 am
od Valdhans
Chtěl bych upozorit na podmínky pojistných smluv uzavíranch pro objekty, kterých se novelizace netýká. Je v pravomoci pojišťovny požadovat protipožární zabezpečení podle aktuální verze. Bude to někde mezi malými písmenky lišácky zauzleno.

Napsal: pát říj 17, 2008 9:22 pm
od admin
Velmi dobrý postřeh pana Valdhanse. Pojišťovny vždy hledají způsob jak se případně vyhnout plnění.... mají na to celé týmy...

Takže: pokud v pojistné smlouvě bude nějaká zmínka o Vyhlášce č. 23/2008 Sb. nebo spíše jen, že objekt musí splňovat předpisy pro objekty kolaudované po ....je potřeba být ostražitý...