Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 21.04.2008 19:54:26

redakce
Člen
Registrovaný: 18.04.2008
Příspěvky: 25

Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

v objektu radnice máme dvě rozmnožovny a v každé pracuje jedna pracovnice . Mám dotaz, zda je třeba zajistit měření škodlivin při práci s kopírovací technikou, pro zařazení do kategorie prací pro výše uvedená pracoviště. V dokumentu z roku 2002 není pracoviště zařazeno.

Offline

#2 21.04.2008 19:59:46

redakce
Člen
Registrovaný: 18.04.2008
Příspěvky: 25

Re: Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

Záleží na tom jaké stroje jsou použity/ dokumentace ke strojům. Pokud výrobce deklaruje, že množství škodlivin je za podmínek instalace tak nepatrné, a objem místnosti, provozní podmínky takové, že prostředí po výpočtu lze s jistotou zařadit do první nebo druhé kategorie .... pak je měření nadbytečné....Tedy je potřeba posoudit dokumentaci.

Offline

#3 15.06.2009 23:14:41

evík
Host

Re: Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

Promiňte, ale dovoluji si nesouhlasit.Kdyby totiž sám výrobce (např. HP) napsal, že 14 jeho kopírek z 15 jsou zdraví škodlivé, tak by svůj "krám" mohl zavřít. Jejich bezpečnostní listy jsou směšné - napíší si do BL, co se jim hodí, co oni potřebují.

Právě teď řeším podobný problém u mě v kanceláři. Nepřeji si laserovou tiskárnu umístit do kanceláře, ale evidentně bude můj negativní postoj zbytečný, protože v ČR toto ještě Krajské hygienické stanice nebo výzkumné ústavy neřeší - na takové zbytečnosti nejsou  přece granty od EU:-))))) - a tudíž nemáme na to žádné platné hygienické normy.
Na netu se z desítek článků a diskuzí dozvídám, že:
“ Laserové tiskárny představují riziko poškození plic“,“ Laserové tiskárny škodí zdraví“ nebo
“ Laserové tiskárny způsobují rakovinu plic“ atd. atd..

Oslovila jsem KHS v ČB, protože vycházím z toho, že odbor hygieny se zabývá posuzováním dodržování hygienických limitů m.j. chemických škodlivin v pracovním prostředí, ale i mikroklimatických podmínek na pracovišti atd. Tak uvidím, co se dozvím...
Byla vypracována jediná (!) oficiální studie,kterou samozřejmě společnosti jako HP, Minolta, Canon apod. neuznaly. Se svým týmem ji zpracovala profesorka Lidia Morawska Phd., ředitelka Mezinárodní laboratoře pro kvalitu ovzduší a ochranu zdraví při Queensland Univerzity of Technology jež ve své studii uvádí negativní vlivy laserových tiskáren na zdraví člověka.
Cituji: “ Částice vyzařované z tiskárny, stejně jako těch z cigaretového kouře, jsou v ultra jemné velikosti a proto mohou proniknout do hlubokých oblastí dýchacích cest . Zvýšení počtu toxikologických studií poukazují na zdravotní rizika vyplývající z inhalace ultra jemných částic.“

V další studii zveřejněné v oblasti životního prostředí Science and Technology, 40 % z tiskáren vyzařovaly ultra jemné částice, 27 % z nich byly klasifikovány jako částice vysoce znečišťující.“

Další aspekty znečištění v prostředí v kanceláři jsou: kladné ionty( jsou řešením ionizátory???),ozon atd...

Domnívám se, že výše napsané se  vztahuje na kancelářskou techniku obecně.

PS: ještě jsem neviděla, že by byly zakázány cigarety, i když JE vědecky prokázáno, že mají na zdraví člověka škodlivý vliv( mírně řečeno). Ještě jsem neviděla, že by byl zakázán alkohol, bůček, masové konzervy a vakuově balené salámy z hypermarketů plné éček atd. atd.:-)))...

Budu se těšit, pokud by mi někdo potvrdil či vyvrátil názor.
Dobrou noc.e.

#4 15.07.2009 10:45:28

Bajda
Host

Re: Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

Desitky clanku take pisi o tom, ze utoky v NYC spachala CIA a dalsi pisi o tom, ze brzo prijde zkaza sveta a navrat Antikrista.... ne vse, co se pise na Internetu, musi nutne byt pravda ;)

Co jsem se koukal do te studie (anglicky original, pokud mate nekde ceskou kopii, prosim dejte vedet, kde se da sehnat), tak vetu "Zvýšení počtu toxikologických studií poukazují na zdravotní rizika vyplývající z inhalace ultra jemných částic." jsem ta nenasel, v cestine mi ostatne ani nedava smysl.

Pise se tam pouze o tom, ze mnoho jinych studii pise o zdravotnich potizich spojenych se spatnou kvalitou vzduchu v kancelarich a ze jedna studie to dava do souvislosti se zvysenou mirou nemocnosti a umrtnosti.

Co vsechno zpusobuje spatnou kvalitu vzduch v kancelarich se lze dohadovat, napriklad dle clanku viz  http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-tr … apiva.html ultra jemne castecky vyparuje i nabytek nebo osvezovace vzduchu :)

Ja bych se te laserove tiskarny tak nebal, ano, urcite produkuje nejake castecky, ale to produkuji i auta, nabytek, cigarety, mobily produkuji zareni atd atd, dle meho je vliv laserovych tiskaren na zdravi zanedbatelny.

#5 20.07.2010 20:39:05

Avena1
Host

Re: Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

Mám úplně stejný problém jako evík a zajímalo by mě, zda se ubránila umístění tiskárny do kanceláře.  Mně do kanceláře dali i přes moje protesty obrovskou laserovou tiskárnu velikosti kopírky, kteje je odhadem tak 3x větší než obyčejná laserová. Původně jsem byla v jiné kanceláři, kde mi vadila kopírka, takže když mě přestěhovali do jiné kanceláře, místo obyčejné laserové tiskárny, která tam byla, nastěhovali tuto obrovskou. Proto si myslím, že to bylo naschvál. Mám ji  70 cm - 1 m (někdy ji odšoupnu co nejdále, než ji kolegyně zase dá na její původní místo) od sebe a je umístěná na stole, který je z boku mého pracovního stolu, tedy zadní stranou ke mně a kromě jiného též hrozně hučí. Je to značky HP. Bohužel nikoho nezajímá, že byla vědecky prokázána škodlivost kopírek a tiskáren a mají být proto umístěny v oddělené dobře větrané místnosti. Stejný problém jsem měla asi před 6 lety, ale to se mi podařilo kopírku dostat ven z kanceláře - na chodbu. V době, kdy jsem ji měla v kanceláři, jsem měla zdravotní potíže, které se objevily i nyní a to mi potvrzuje, že to souvisí s touto technikou. Škrábe mě v krku přesto, že nemám kašel a nejsem nastydlá, hlavně v noci a nutí mě to kašlat, škrábání se nedá např. zajíst, zapít, je úporné. Poradí mi někdo, co v této situaci dělat? Zaměstnavatele to evidentně netíží, naopak jsem já ta, která si neustále na něco stěžuje. Ale je mojí povinností si vědomě ničit zdraví? Přesto, že jsem nekuřačka, mám být ohrožena rakovinou plic z nevhodného pracovního ovzduší? Myslela jsem, že zaměstnavatel má povinnost vytvářet vhodné pracovní prostředí.

#6 13.05.2013 15:25:52

Jiřina Ladická
Host

Re: Měření škodlivin u kopírek v kanceláři

Dobré odpoledne,
zajímám se o škodlivost laserových tiskáren,
pokud máte nějaké letošní články o škodlivosti,  zašlete mi je prosím. Nyní budu tisknout po domluvě s panem Kohoutem u Vás v kanceláři,
naučíte mě tisknout obálky?

Děkuji

mějte se prima

JL

Zápatí

Powered by Traiva | Kontakt
© Copyright 2002–2005 PUNBB