Bezpečnostní tabulky | Dokumentace BOZP a PO | Předpisy bezpečnosti práce | Lékárničky

e-BOZP forum pro bezpečnost práce a požární ochranu

Fórum k bezpečnosti práce a požární ochraně...Moderované odborníky v prevenci rizik, BOZP a PO.

Nejste přihlášen(a)

#1 02.12.2015 19:28:47

Laila
Člen
Registrovaný: 02.12.2015
Příspěvky: 1

Nevyhovující sezení u počítače

Dobrý den,
pracuji v bance a vyřizuji požadavky klientů. Tzn. celý den jsem u počítače. Nyni měnili nábytek, dostala jsem vyšší pracovni stul a k němu BAROVOU tvrdou nepolstrovanou židli bez opěradla. Může mě zaměstnavatel nutit trávit na ni standardní osmihodinovou pracovni dobu? Mohu se nějak bránit?

Offline

#2 28.12.2015 11:17:43

Tomáš Neugebauer
Host

Re: Nevyhovující sezení u počítače

Laila napsal(a):

Dobrý den,
pracuji v bance a vyřizuji požadavky klientů. Tzn. celý den jsem u počítače. Nyni měnili nábytek, dostala jsem vyšší pracovni stul a k němu BAROVOU tvrdou nepolstrovanou židli bez opěradla. Může mě zaměstnavatel nutit trávit na ni standardní osmihodinovou pracovni dobu? Mohu se nějak bránit?

Barová židle opravdu není židlí pro výkon pracovní činnosti. Doporučuji obrátit se na vašeho nadřízeného s požadavkem na výměnu židle za židli pracovní s nastavitelnou výškou sedáku a se zádovou opěrkou. Svůj požadavek můžete podepřít tím, že je porušeno ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 309/2006 Sb. (musí odpovídat ergonomickým požadavkům) a především § 49 odst. 5 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. ("Sedadlo  musí  být  při  sezení  stabilní,  musí  umožňovat snadné seřízení výšky sedáku a sklon zádové opěrky a musí odpovídat podmínkám práce, zvláště pokud jde o jejich poréznost a omyvatelnost. Prostor pro dolní  končetiny  na  pracovním  místě  musí  umožňovat  pohyb  dolních končetin vpřed a do stran.").

Zaměstnavatel se asi chytil ustanovení odst. 4 uvedeného paragrafu: "Pracovní místo, na němž je zvýšena pracovní rovina, se vybavuje pracovním sedadlem s výškou sedáku odpovídající výšce pracovní roviny  nad  podlahou a zrakové náročnosti při práci. Musí být vybaveno opěrou pro dolní končetiny". To však neznamená, že lze vybavit parovou stoličkou. Zároveň musí být splněn výše uvedený požadavek v odstavci 5. V praxi to znamená, že pracoviště musí být vybaveno kancelářskou židlí, která umožňuje práci u vyššího stolu.

Zápatí

Powered by Traiva | Kontakt
© Copyright 2002–2005 PUNBB