Limity hluku a práce na velínu s akustickými sdělovači

k pracovním podmínkám, hygienickým limitům a příplatkům.. ve světle BOZP.
Novotný

Příspěvek od Novotný »

Dobrý den,

§ 2 odst. 2,3 N.V.č.148/2006 Sb. hygienický limit hluku = 50, 60 dB - vykládám si správně, že při duševně náročné práci nesmí být tyto limity vůbec překročeny ?nebo se vyšší hodnoty na takovém pracovišti zařazují dále do kategorií. Neumím si dost dobře představit pracovníka velína s chrániči sluchu.
Valdhans

Příspěvek od Valdhans »

Velín by měl splňovat určité parametry. Pravděpodobně nebude jiná cesta než provést protihluková opatření technického rázu. Akustické sdělovače nejsou postaveny pro používání chráničů sluchu.
J.Dolejší

Příspěvek od J.Dolejší »

Je nějaký limit pro používání sluchátek,nebo jiných chráničů sluchu?
Při nadměrné hlučnosti strojů a používání chráničů sluchu je povinný zaměstnavatel platit zaměsnanci nějakou částku ke mzdě?
Uživatelský avatar
admin
Member
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 17, 2008 4:49 pm

Příspěvek od admin »

Základním dokumentem, ze kterého by mělo být zřejmé jaká opatření proti nepříznivým účinkům hluku (a tedy i chráničů sluchu) jsou stanovena je KATEGORIZACE PRACÍ vyhotovená obvykle na základě měření. Praovníci mají právo být seznámeni s tímto dokumentem a organizace mají povinnost je s ním seznámit.

Poskytování mzdy a příplatku za práce ve ztíženém pracovním prostředí pak v zásadě přísluší těm zaměstnancům, kteří jsou zařazení po provedené KATEGORIZACI PRACÍ nejméně do třetí respektive čtvrté kategorie.

Konkrétní limity jsou zavislé na mnoha faktorech a interpretaci výsledků měření, a laici by si takto uvedené hodnoty mohli vyložit různě. Z toho důvodu je neuvádíme.

Výši příplatků určuje NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 567/2006 Sb. ve znění nařízení vlády č. 249/2007 Sb. : Výše příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí za každý ztěžující vliv podle § 6 odst. 2 nejméně 10 % základní sazby minimální mzdy stanovené v § 2.
Uživatelský avatar
novotny
Member
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 19, 2008 4:51 am

Příspěvek od novotny »

Dobrý den,

pouze bych opravil, že příplatek náleží dle N.V. 567/2006 Sb. až IV. kategorii, ostatní je na libovůli zaměstnavatele.

novotný
Uživatelský avatar
anaj
New member
Příspěvky: 2
Registrován: pon pro 01, 2008 5:23 pm

Příspěvek od anaj »

Dobrý den v práci nám také teď naměřili 87dB u jedné pozice až 98,4dB.Nás by zajímalo jak je to s příplatky za hlučnost .Pracujeme na pásové výrobě ,na práci se musíme soustředit a jak nám nedávno vedení řeklo ,je to práce stresujíci .Byli jsme zařazení do 3.katekorie.Studovali jsme předpis č.148/2006 Sb.,zdroj:SBÍRKA ZÁKONŮ ročnik 2006,částka 51 ,ze dne21.4.2006 a nevíme zda platí.Protože se odvolavají na §117 zákona 262/2006Sb zákoník práce a na §6odst.2 nařízení vlády č.567/2006, že vzniká nárok na uvedený příplatek v případě ,že jsou hodnoty hluku na pracovišti vyšší,než 105 dB.Děkuji za odpověď Prokešová Jana
Naposledy upravil(a) anaj dne ned pro 21, 2008 9:40 pm, celkem upraveno 1 x.
šafran

Příspěvek od šafran »

J.Dolejší píše:Je nějaký limit pro používání sluchátek,nebo jiných chráničů sluchu?
Při nadměrné hlučnosti strojů a používání chráničů sluchu je povinný zaměstnavatel platit zaměsnanci nějakou částku ke mzdě?
Odpovědět

Zpět na „Dotazy zaměstnanců k pracovním podmínkám...“