dovolená za přesčas
Rozvržení pracovních směn, pracovní dobu i náplň práce určuje podle ZP zaměstnavatel. Nepřijde-li zaměstnanec na nařízenou pracovní směnu, jde o neomluvenou absenci v práci. Za neomluvenou absenci může zaměstnavatel strhnout 1 až 3 dny dovolené, případně stanovit jiný/další postih.Jana píše:Zaměstnavatel nám nařídil pracovní sobotu jako přesčas,aby se stihla udělat zakázka.Ten kdo do práce nepříjde si musí vzít dovolenu nebo bude mít tak zvané A.Má zaměstnavatel právo takto postupovat.V zákoníku práce jsem nic takového nenašla.Děkuji za odpověď .Jana
Zaměstnavatel má právo v odůvodněných případech nařídit práci přesčas nebo práci v sobotu, neděli či ve svátek. To by se však mělo dít jen výjimečně.
Dobrý den.., píšete "To by se však mělo dít jen výjimečně." .. definujte tedy prosím "vyjímečně" . Pracuji totiž ve firmě s nerovnoměrným rozvržením směn v rámci fondu, který je rozvžen PO-PÁ a víkendy jsou přesčasové, ale takový doplánovatelný víkend (SO, NE) vychází, jak který měsíc, třeba i 2x - 3x v měsíci.
Děkuji
Děkuji
Případy, kdy zaměstnavatel může nařídit práci ve dnech pracovního klidu nebo ve svátek uvádí zákoník práce v § 91,Jirka píše:... píšete "To by se však mělo dít jen výjimečně." ... definujte tedy prosím "vyjímečně" . Pracuji totiž ve firmě s nerovnoměrným rozvržením směn v rámci fondu, který je rozvžen PO-PÁ a víkendy jsou přesčasové, ale takový doplánovatelný víkend (SO, NE) vychází, jak který měsíc, třeba i 2x - 3x v měsíci.
doporučuji pročíst i § 92 ohledně nepřetržitého odpočinku v týdnu (ten musí činit alespoň 35 hodin).
§ 91:
http://business.center.cz/business/prav ... aspx#par91
§ 92:
http://business.center.cz/business/prav ... aspx#par92